Schowek
Schowek (0)
Indeks produktów

KREISEL poleca: MAXI MULTI 107 - dobry klej podłogowy

 

Moda wymusza na producentach płytek szukania nieszablonowych wzorów, ciekawych kolorów oraz niestandardowych wymiarów płytek. Do niedawna królowały płytki o rozmiarach 15x25cm, 30x30cm oraz podobne. Dziś to już wymiary dużo bardziej okazałe: 45x45, 30x60cm oraz większe i trudno tu mówić już o płytkach, a bardziej o płytach. Płytki ściśle związane są z klejami i tak jak producenci płytek idą za trendami, tak producenci klejów muszą nadążać za nowymi kształtami, formatami, specyficznymi warunkami stosowania, tak aby praca glazurnika była jednocześnie łatwa i co najważniejsze trwała.

Norma EN 12004:2007 charakteryzuje klej jego przyczepnościami do podłoża: 1 - kleje normalnie wiążące; 2 - kleje o podwyższonych parametrach, spełniające wymagania dodatkowe dotyczące przyczepności i niektórymi specyficznymi właściwościami kleju: F - kleje szybkowiążące; T - kleje o zmniejszonym spływie; E - kleje o wydłużonym czasie otwartym oraz charakteryzować się odpowiednią klasą palności. W normie tej trudno się doszukać, jakimi parametrami powinien się charakteryzować dobry klej podłogowy. Ogólnie musi on spełnić właściwości normowe co do przyczepności. Zmniejszony spływ raczej nie jest konieczny z racji jego zastosowania. Klej taki może być opcjonalnie o wydłużonym czasie otwartym lub szybkowiążący. Ważne, aby taki klej był prosty w użyciu, wiadomo duży format płytek to duży problem. Większość zapraw klejących dostępnych na rynku to zaprawy cienkowarstwowe do 5mm, którymi bardzo ciężko jest uzyskać pełne pokrycie spodniej strony płytki. Można to wykonać stosując metodę floating and butering, czyli tzw. kombinowaną, a więc po prostu nanosić zaprawę na podłoże i płytkę. Nie jest to dużym problemem, gdy płytki są niewielkich rozmiarów, trudniej, gdy do przyklejenia mamy płytki dużego formatu 40x40cm czy też 60x60cm, a przecież takie płytki są obecnie najmodniejsze. Ta czynność może nie jest trudna, ale uprzykrza i spowalnia wykonywane prace. Poza tym „dobijanie" dużej płytki wymaga dużo siły i tak np. przy płytce 60x60cm to będzie aż 80kg.

Tych kilka warunków definiuje mniej więcej, jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry klej podłogowy, a więc po pierwsze spełniać wymagania co do przyczepności, być łatwy w stosowaniu i zapewniać pełne pokrycie spodniej strony płytki. Cechy te posiadają specjalistyczne, upłynnione zaprawy do płytek np.: MAXI MULTI 107 firmy KREISEL. Jest to zaprawa typowo podłogowa klasy C1, przede wszystkim do płytek wielkoformatowych wszystkich typów: gresowych, terakoty i niepodatnego na przbarwienia kamienia naturalnego. Upłynnienie powoduje, że klej pod płytką w pełni pokrywa spodnią jej stronę, bez użycia większej siły, a więc praca staje się mniej uciążliwa oraz skraca się czas jej wykonywania. Drugą pozytywną cechą zaprawy upłynnionej jest grubość stosowania od 4 do 20mm, a więc jest to już zaprawa średniowarstwowa. Dzięki temu można jej używać przy podłożach o dużych nierównościach, bez konieczności stosowania zapraw wyrównujących, czy też wylewek samopoziomujących. MAXI MULTI 107 to jedyna zaprawa, której można regulować konsystencję od gęstoplastycznej do upłynnionej (ilość wody zarobowej od 4,5 do 6,0 l na 25kg suchej mieszanki) w zależności od przyzwyczajeń wykonawcy. Zmiana konsystencji nie powoduje zmniejszenia deklarowanych parametrów technicznych, a więc przyczepności do podłoża >0,5MPa (po starzeniu termicznym, zanurzeniu w wodzie, cyklach mrozowych). Zaprawa ta nadaje się na wszystkie podłoża podłogowe, a więc jastrychy cementowe, anhydrytowe, także z ogrzewaniem podłogowym, betony we wszystkich rodzajach budownictwa: mieszkaniowe, przemysłowe, użyteczności publicznej. Zaprawa ta jest wodo i mrozoodporna.

Oczywiście większość zapraw klejących nadaje się do podłóg i dużych formatów płytek, jednakże trzeba mieć na uwadze to, że niektóre kleje nadają się lepiej, niektóre gorzej. Dlatego też przy wyborze kleju zwróćmy uwagę na specyficzne cechy kleju, które zadecydują o tym jak będzie się takim produktem pracować i jaki będzie efekt naszej pracy.

10-07-2009

Wstecz