Jak wykonać wylewkę samopoziomującą?

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą? Porady i wskazówki

Podłogi wykończone panelami lub płytkami ceramicznymi wymagają idealnie wyrównanego podłoża. Mocne wylewki samopoziomujące to najlepszy materiał budowlany na podkład pod posadzki zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na tarasach czy balkonach. Kreisel oferuje szereg specjalistycznych wylewek przeznaczonych do układania w cienkich i grubych warstwach.

Podłogowe podkłady samopoziomujące Kreisel doskonale nadają się do wyrównywania nierównych powierzchni przed położeniem nowej posadzki. Beton czy inne materiały należy jednak odpowiednio przygotować przed związaniem z nową warstwą. Trzeba go oczyścić – oderwać resztki doklejeń, usunąć skruszone fragmenty, a całość odkurzyć odkurzaczem lub dokładnie zamieść miotłą. Spękania i szczeliny należy wypełnić nową zaprawą, a całą powierzchnię zagruntować. Czasem potrzebne są nawet dwie warstwy gruntu.

Jeśli podłoże nie ma dużych nierówności, wystarczy położyć na nim 2-3-milimetrową wylewkę samopoziomującą dla wyrównania powierzchni. Gdy potrzebna jest jednak grubsza warstwa, należy wykorzystać specjalne podłogowe podkłady samopoziomujące. W obu przypadkach wykonany podkład jest wystarczająco trwały, aby układać na nim wymagające podłoża najlepszej jakości podłogi z płytek czy parkietu.

Przygotowanie i wylanie masy

Wylewki Kreisel dostępne są w workach, które zawierają 25 kg suchej zaprawy. Dla otrzymania właściwej masy budowlanej, proszek należy wymieszać z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Przygotowanie może odbywać się ręcznie – za pomocą mieszadła elektrycznego w dużym wiadrze – lub automatycznie w agregatach mieszająco-pompujących. Mieszanie zaprawy z wodą w wiadrze powinno odbywać się na wolnych obrotach i z przerwami, aby dokładnie rozrobić całą masę i aktywować wszystkie składniki.

Przed wylaniem należy określić powierzchnię i grubość wylewki. Na styku ściany z podłogą należy umieścić dylatację, która wykonujemy ze specjalnej taśmy lub ze styropianu. Przygotowany materiał można wylewać prosto z wiadra w pasach o szerokości 30-40 cm. Kolejną porcję masy należy szybko przygotowywać i dodawać następny pas obok w ciągu kilkunastu minut, aby materiały dobrze się związały, gdy są jeszcze w stanie płynnym. 

Rozlaną masą w razie potrzeby trzeba rozprowadzić długą pacą, a następnie przejechać wałkiem kolczastym, aby uwolnić ze środka pęcherzyki powietrza. Tak ułożoną wylewkę należy zostawić do wyschnięcia. W zależności od grubości, temperatury i rodzaju wylanego materiału może to trwać od kilku godzin do kilku dni.

Wylewki anhydrytowe i cementowe

Wylewki ułożone zgodnie z podanymi wskazówkami sprawdzą się doskonale jako trwałe podłoże pod podłogi wymagające idealnego wykończone, jak parkiet czy płytki. Bardzo mocno wiążą się np. z klejem do płytek wielkoformatowych czy innymi spoinami. Dobrze układa się na nich także panele podłogowe czy wykładziny.

Na rynku budowlanym dostępne są wylewki anhydrytowe i cementowe. Pierwsze z nich nie nadają się do pomieszczeń mokrych – łazienek i kuchni. Należy stosować tam materiały na bazie cementu, które mają właściwości wodoodporne. Masy anhydrytowe dobrze sprawdzają się za to w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.