Termomodernizacja domu, czyli sposób na oszczędności w domowym budżecie

Rosnące koszty ogrzewania, chęć wymiany urządzeń grzewczych na sprawniejsze i bardziej ekologiczne czy możliwość uzyskania dofinansowania – to tylko niektóre powody, dla których warto zdecydować się na ocieplenie domu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie plusy ma odpowiednio zaplanowana termomodernizacja, jakie systemy ociepleń warto wziąć pod uwagę i dlaczego tak ważne jest stosowanie profesjonalnej chemii budowlanej. Sprawdź nasz praktyczny poradnik dotyczący termomodernizacji i wybierz kleje oraz materiały od sprawdzonego producenta!

Ocieplenie domu daje wiele korzyści

Czy wiesz, że odpowiednie docieplenie budynku połączone z montażem nowoczesnego źródła ciepła mogą zredukować koszty ogrzewania i podgrzania wody nawet o 70%? Dzięki prawidłowo wykonanej termomodernizacji stary dom, który generuje spore zapotrzebowanie na energię grzewczą, może zużywać znacznie mniej ciepła, oferując swoim mieszkańcom wyraźną poprawę komfortu życia.

Inne korzyści, dla których warto zainwestować w systemy ociepleń, to m.in.:

  • redukcja emisji CO2 oraz innych szkodliwych gazów do atmosfery,

  • wzrost wartości budynku przy ewentualnej sprzedaży,

  • poprawa zewnętrznej estetyki dzięki wykonaniu nowej elewacji,

  • zwiększenie odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne,

  • możliwość zmniejszenia kosztów inwestycji dzięki dotacjom oraz ulgom podatkowym.

Odpowiednie ocieplenie domu to także gwarancja stabilnej temperatury oraz brak strat ciepła, dzięki właściwej izolacji mostków termicznych. Jednocześnie, inwestycja w izolację budynku daje gwarancję zdrowego i przyjaznego klimatu – mieszkanie w ocieplonym budynku jest zdecydowanie bardziej przyjazne planecie.

Termomodernizacja, a domowy budżet

Wiele osób w dalszym ciągu obawia się prac termomodernizacyjnych, biorąc pod uwagę ich koszty. Warto jednak na tego rodzaju przedsięwzięcie spojrzeć całościowo, uwzględniając równie realne korzyści finansowe, jakie zapewni wymiana źródła ciepła czy zastosowanie wysokiej klasy systemu ociepleń na ściany zewnętrzne.

Zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku oznacza niższe wydatki na zakup opału już od pierwszego sezonu grzewczego, gdyż urządzenia grzewcze mogą pracować z niższą mocą. Warto również sprawdzić, na jakie dotacje z budżetu państwa oraz programów samorządowych można liczyć, planując inwestycję w ocieplanie ścian zewnętrznych, dachu czy wymianę starego pieca na ekologiczne źródło ciepła.

Koszty energii grzewczej oraz elektrycznej rosną w zawrotnym tempie. Warto zdawać sobie z tego sprawę i porównać wydatki na ogrzewanie domu nieocieplonego z budynkiem po termomodernizacji. Może się bowiem okazać, że dobrze zaizolowany dom o znacznie większej powierzchni będzie generował o wiele niższe koszty niż mały budynek bez ocieplenia.

Przy ocieplaniu domu liczą się dobre materiały

Aby taki efekt stał się również Twoim udziałem, niezbędne jest zastosowanie wysokiej klasy materiałów. Wybierając styropian lub wełnę mineralną na ocieplenie domu, zwracaj uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła λ . W przypadku płyt styropianowych jego wartość waha się od 0.030 do 0.045 W/(m*K). Wełna mineralna może oferować wartości w przedziale 0,033-0,045 W/(m*K). Im niższy współczynnik λ . tym skuteczniejszym izolatorem cieplnym jest dany materiał.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się zaizolować ściany styropianem, czy wełną, postaw na gotowe systemy ociepleń. Znajdziesz je oczywiście w internetowym sklepie Kreisel. Tylko markowa chemia budowlana taka jak:

  • kleje do ociepleńze styropianu lub wełny mineralnej,

  • zaprawy klejące do siatki elewacyjnej,

  • preparaty gruntujące oraz podkładowe,

  • tynki elewacyjne,

oferowana w ramach jednego systemu izolacyjnego pozwoli uzyskać optymalne parametry termiczne, jednocześnie zapewniając wysoką trwałość i efekt estetyczny.

O tym pamiętaj podczas termomodernizacji domu

Każda inwestycja w termomodernizację powinna być odpowiednio zaplanowana i poprzedzona sporządzeniem audytu energetycznego budynku. Dokument ten pomaga określić stan techniczny budynku oraz zakres prac niezbędnych do wykonania. Pozwala również z dużą dokładnością obliczyć koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody po wykonaniu termomodernizacji, a także oszacować skalę oszczędności.

Oszczędzaj i żyj ekologicznie z marką Kreisel

Wiesz już, dlaczego warto zainwestować termomodernizację, jak się do niej przygotować i jakie korzyści dają gotowe systemy ociepleń. Czas zaplanować prace! Odwiedź internetowy sklep Kreisel i wybierz niezbędne materiały. Jako producent chemii budowlanej zapewniamy wsparcie oraz profesjonalne doradztwo. Z nami nie tylko bezstresowo przejdziesz przez termomodernizację budynku, ale także sporo zaoszczędzisz. Przekonaj się już dziś!