Tynk gipsowy w praktyce. Kiedy warto go zastosować?

Gładkie ściany oraz sufity to podstawa profesjonalnie wykonanych prac wykończeniowych. Oprócz doświadczenia i umiejętności ekipy budowlanej uzyskanie takiego efektu wymaga również właściwie dobranych materiałów. Jeśli Twoim priorytetem jest idealnie równa powierzchnia, chcesz cieszyć się wytrzymałym wykończeniem oraz mieszkać w przyjaznych warunkach, postaw na tynk gipsowy. Poznaj jego najważniejsze właściwości i zobacz, co sprawia, że tego rodzaju gładzie cieszą się tak dużą popularnością.

Sposób na szybszą i łatwiejszą pracę – tynk gipsowy

Niesłabnące powodzenie tego rodzaju materiału nie jest dziełem przypadku – tynk gipsowyjest przyjemny w dotyku, wytrzymały, łatwy w aplikacji, a do tego tworzy w pomieszczeniach specyficzny mikroklimat. Wszystko przez jego skład oraz właściwości fizyczne, oraz chemiczne, które powodują, że pod względem komfortu pracy, ekonomii oraz efektu wizualnego, trudno znaleźć równie dobrej jakości chemię budowlaną.

Najważniejsze właściwości tynku gipsowego

Nieprzypadkowo produkty na bazie gipsu, będące alternatywą dla wapiennych oraz wapienno-cementowych, są tak chętnie stosowane w budownictwie mieszkalnym, jak również przy realizacji projektów dla przemysłu i usług. W przeciwieństwie do wymieniowych wyżej materiałów, zaprawy na bazie gipsu są określane jako ciepłe. Wszystko dzięki optymalnemu współczynnikowi przenikania ciepła.

Kolejną istotną właściwością, którą jako pragniemy szczególnie podkreślić, jest szybki czas jego schnięcia. Już po pierwszej fazie wysychania jego wilgotność sięga 5,5%, podczas gdy w przypadku innych produktów wartość ta jest dwu- a nawet trzykrotnie wyższa. Oprócz tego materiał jest przyjazny dla ludzkiej skóry, ze względu na podobne PH.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że pokryte nim ściany dobrze pochłaniają nadmiar wilgoci, by następnie oddawać ją, gdy powietrze wewnątrz pomieszczenia staje się zbyt suche. Wielką zaletą produktów na bazie gipsu jest również wysoka estetyka. Tynki gipsowe umożliwiają szybkie i łatwe uzyskiwanie gładkich, efektownych powierzchni, dzięki czemu pokryte nim ściany są równe i mają jednolitą, efektowną strukturę.

W jakich pomieszczeniach tynk gipsowy sprawdzi się najlepiej?

Wielką zaletą tego rodzaju chemii jest to, że może ona być stosowana praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, poza tymi o wysokiej wilgoci. Bez problemu można pokryć nim ściany w salonie czy sypialni, ale również w kuchni lub łazience, ponieważ sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wilgotność powietrza nie przekracza 70%.

Nakładając tego rodzaju zaprawę na ścianę, należy unikać silnych przeciągów, które mogą zaburzyć proces wiązania. W przypadku wykonywania prac w sezonie jesienno-zimowym należy zadbać o to, by temperatura w pomieszczeniu wynosiła co najmniej 5ºC. Tynk gipsowynależy nakładać jednowarstwowo.

Ekonomiczne wykończenie wnętrza

Wielu inwestorów docenia nie tylko właściwości tynku gipsowego, ale także ekonomiczny aspekt zastosowania tego rodzaju materiału. Jego szybkie wysychanie przekłada się na sprawniejszą realizację kolejnych prac. Istotne jest również to, że ten rodzaj zaprawy można wykonywać w technologii maszynowej, która pozwala uzyskać jeszcze wyższą wydajność i pokrywać duże powierzchnie w krótkim czasie. Szacuje się, że nałożenie 100 m2 tynku maszynowego trwa ok. 45 godzin, podczas gdy pokrycie tej samej powierzchni metodą tradycyjną zajmuje dwukrotnie więcej czasu.

Tynk gipsowy od zaufanego producenta

Aby cieszyć się gładką, idealnie równą i wytrzymałą powierzchnią oraz wszystkimi właściwościami tego rodzaju zaprawy, wybierz markową chemię budowlaną. Jako producent tynku gipsowego oferujemy szeroką gamę produktów, przystosowanych do nakładania zarówno metodą ręczną, jak i maszynową. U nas znajdziesz m.in. energooszczędny tynk termoregulujący, który przyjmuje i oddaje ciepło czy specjalistyczną gładź do naprawy betonów. Już dziś odwiedź sklep Kreisel. Zamów niezbędne materiały w atrakcyjnych cenach.