Tynkowanie komina. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Niezależnie od tego, czy dom ogrzewany jest kotłem na węgiel, drewno, pellet czy olej opałowy, integralnym elementem każdej budowli jest komin. Zarówno jego budowie, jak i modernizacji warto poświecić nieco więcej uwagi – prawidłowo zabezpieczony przewód dymowo-wentylacyjny to gwarancja bezpiecznego i bezproblemowego użytkowania w sezonie grzewczym. Sprawdź, jak wykonać tynkowanie i jaki tynk będzie odpowiedni w przypadku prac kominowych. Zobacz przykłady zapraw tynkarskich, które jako producent z wieloletnim doświadczeniem polecamy do kominów!

Ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi

Wybierając materiały budowlane do tynkowania komina, musisz pamiętać o tym, że jest to jeden z tych elementów konstrukcyjnych domu, który nieustannie narażony jest na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, silny wiatr czy zalegający na dachu śnieg. Od wewnątrz natomiast przewód dymowy poddawany jest działaniu wysokich temperatur, ale także wielu agresywnych chemicznie substancji, znajdujących się w spalinach.

Wszystko to sprawia, że tynkowanie komina powinno przebiegać przy wykorzystaniu odpowiednich zapraw oraz materiałów, które zabezpieczą go zarówno w sezonie zimowym, jak i w okresie upałów lub intensywnych opadów.

Tynkowanie komina – jaki tynk wybrać?

Do prac tynkarskich w przypadku przewodów kominowych najczęściej wykorzystywany jest tynk cementowy lub zaprawy cementowo-wapienne. Wynika to przede wszystkim z ich podwyższonej trwałości. Tynki cementowe tworzą trwałą strukturę, która jednocześnie zapewnia wysoki stopień ochrony przed wilgocią. Taka zaprawa tynkarska stanowi rozwiązanie uniwersalne, co oznacza, że można używać jej do wykańczania wszystkich typów kominów – zarówno murowanych, jak i systemowych, czyli wznoszonych z prefabrykowanych elementów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby zaprawa tynkarska kominowa posiała właściwości mrozoodporne oraz wodoodporne. Bardzo pożądanymi cechami tego rodzaju chemii są również dobra przyczepność oraz łatwość w wykonywaniu obróbek. Wszystkie te warunki spełnia m.in. zaprawa Poztynk 560 marki Kreisel, najadająca się na wszelkie materiały budowlane: od betonu komórkowego, poprzez ceramikę, aż po elementy wapienno-piaskowe czy betonowe.

Tynkowanie komina krok po kroku

Przed nałożeniem właściwej zaprawy tynkarskiej, należy zastosować odpowiedni podkład, który zapewni lepszą przyczepność oraz zwiększy wytrzymałość struktury na warunki atmosferyczne, i uszkodzenia mechaniczne. Warstwa ta nie powinna być zbyt gruba, aby nie dochodziło do kruszenia i pękania zaprawy. Tynk cementowy lub cementowo-wapienny na komin nakłada się w podobny sposób jak na pozostałe elementy elewacji. Zależnie od własnych upodobań, możesz zdecydować się na strukturę gładką lub fakturowaną.

Pamiętaj, aby tynkowanie komina przeprowadzać wiosną lub latem, tak, aby powłoka mogła dobrze wyschnąć przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli prace planujesz na jesień, pamiętaj, że tynk schnie minimum 14 dni i w tym okresie bezwzględnie nie należy rozpalać pieca, tak aby wysoka temperatura nie obniżyła naturalnych parametrów zaprawy.

Komin warto zabezpieczyć od wewnątrz

Realizując prace tynkarskie na kominie, warto wykonać je nie tylko w części wystającej ponad dach, ale również wewnątrz domu. Przemawia za tym estetyka, ale także fakt, że dodatkowa warstwa uszczelniająca pozwoli zabezpieczyć wnętrza przed przenikaniem nawet niewielkich ilości dymu na poddasze lub przez ściany pomieszczeń mieszkalnych. Tynkowanie od wewnątrz przeprowadza się dokładnie tak samo, jak w części zewnętrznej, pamiętając o doborze odpowiedniej zaprawy oraz prowadzeniu prac poza sezonem grzewczym.

Tynki od sprawdzonego producenta

Szukasz zaprawy tynkarskiej, która pozwoli Ci zabezpieczyć przewody dymowo-wentylacyjne w swoim domu? Odwiedź internetowy sklep marki Kreisel, gdzie czekają na Ciebie profesjonalne produkty do budowy i renowacji kominów prosto od producenta. U nas znajdziesz m.in. zaprawy do klinkieru, tynki cementowe oraz cementowo-wapienne, oraz wiele innych elementów markowej chemii budowlanej w przystępnych cenach. Nie wiesz, jak wybrać odpowiedni produkt? Skontaktuj się z nami i zyskaj wsparcie doświadczonych ekspertów!