Systemy ociepleń

Rozpoczynając budowę lub modernizację domu, warto zatroszczyć się o dobrej jakości, solidnie wykonany system ociepleń, dzięki któremu zredukujemy koszty ogrzewania, a nieruchomość zyska na wartości. Aby inwestycja była efektywna i przyniosła oczekiwane oszczędności, konieczny jest właściwy dobór wysokiej jakości materiałów  składających się na kompletny system oraz  wykonane fachowo prace.

Czym kierować się przy wyborze systemu ociepleń? Najważniejsze są dwa czynniki. Pierwszy z nich to rodzaj termoizolacji, drugi to miejsce, gdzie znajduje się dana inwestycja.

W Polsce do termoizolacji używa się najczęściej dwóch materiałów: styropianu i wełny mineralnej. Wełna jest paro przepuszczalna, dlatego też od pozostałych komponentów wymaga się, aby takie były. Systemy ociepleń z wełną to np. rodzina systemów TURBO-W firmy KREISEL. Do dyspozycji w ich przypadku mamy wykończenie tynkiem mineralnym POZTYNK-SZ 061/062, silikatowym SILIKATYNK 020, silikonowym NANOTYNK 031, silikatowo-silikonowym SISITYNK 040, z jonami srebra ECO TYNK 022 czy też polisilikonowy BIOTYNK 042. W systemach z wełną mineralną nie stosuje się tynku akrylowego, który o ma ograniczoną paro przepuszczalność. Najbardziej paro przepuszczalny jest tynki mineralny i silikatowy.

Bardzo ważnym elementem w przypadku doboru systemu i tynku jest miejsce położenia ocieplanego domu. Odpowiednio dobrany system będzie gwarantować bezawaryjne działanie przez wiele lat, a dodatkowo zachowa też czystość i intensywność barwy. W aglomeracjach miejskich oraz przemysłowych, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością kurzu oraz zanieczyszczeń  najbardziej sprawdzają się rozwiązania samooczyszczające się na bazie tynków silikonowych (NANOTYNK 031, BIOTYNK 042). Blisko lasów, zadrzewień takich jak parki,  najlepszym wyborem będą tynki odporne na porastanie biologiczne np. ze szkłem wodnym taki jak SILKATYNK 020  W wszystkich wymienionych miejscach idealnie sprawdzi się też BIOTYNK 042, z systemem BIO PRUF. Blisko zbiorników wodnych takich jak jeziora, stawy, rzeki oraz w pasie nadmorskim idealnie sprawdzają się wymienione wcześniej rozwiązania. Dobrze sprawdzą się tu też tynki mineralne (POZTYNK-SZ) malowane farbami elewacyjnymi szczególnie ECO FARBĄ i BIOFARBĄ. W miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne wybierzmy tynki tzw. dyspersyjne (gotowe do stosowania). Mają one wyższą wytrzymałość na uderzenia niż tynki mineralne.

 

Strona ładuje się...