Zasolenie ścian i murów – sprawdzone patenty na ich zniwelowanie

Słone wykwity na elewacji to powszechny problem, który negatywnie wpływa na wygląd i trwałość budynków. Skutki działania soli, takie jak wypaczenia, odbarwienia czy degradacja powierzchni, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. W naszym poradniku poznasz sprawdzone metody na zasolenie murów i dowiesz się, jak usunąć wilgoć ze ścian dzięki systemom do renowacji marki Kreisel. Sprawdź, jak przywrócić ścianom dawny blask i zabezpieczyć je przed dalszymi uszkodzeniami.

Remont lub renowacja budynku

Odnawianie budynku dotkniętego problem zasolenia ścian to wyzwanie, które wymaga podjęcia odpowiednich działań i zastosowania właściwych rozwiązań oraz materiałów. Nadmierna ilość soli może powodować powstawanie pęknięć i osłabień, które nie pozostają bez wpływu na stabilność murów i bezpieczeństwo użytkowe. Zasolenie często idzie w parze z nadmierną wilgocią, sprzyjającą powstawaniu pleśni i grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Pierwszym krokiem zawsze powinno być przeprowadzenie dokładnej analizy przyczyn występowania problemu, umożliwiające dobór odpowiedniego systemu renowacji.

 

Co prowadzi do zasolenia?

Pojawianie się na murach charakterystycznych, białych śladów jest wynikiem migracji soli mineralnych takich jak siarczany wapnia, magnezu i sodu, sole węglanowe czy azotany, zawarte w materiałach budowlanych lub w wodach gruntowych do struktury fundamentów i ścian. Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorodne, a trzy główne czynniki prowadzące do zasolenia to:

  • wilgoć – gdy mury trwale narażone są na nadmierną wilgotność, woda może przesiąkać do materiałów budowlanych, takich jak cegła, kamień czy tynk, rozpuszczając sole mineralne i przenosząc je po ścianach,
  • podciąganie kapilarne – oznacza wchłanianie wilgoci do wyższych warstw murów poprzez znajdujące się w strukturze materiałów budowlanych naczynia włosowate, zwane kapilarami,
  • sole budowlane zawarte w składzie wielu materiałów budowlanych, takich jak cement, zaprawy murarskie czy tynki.

Skuteczne usunięcie zasolenia ścian i murów

Po zdiagnozowaniu przyczyny powstania zasolenia murów można podjąć kroki pozwalające usunąć wilgoć ze ścian. Kluczowe jest użycie do tego specjalnych środków odsalających, wchodzących w skład systemów renowacji dostępnych w ofercie producentów chemii budowlanej. Preparaty te pomagają neutralizować sole mineralne, poprzez inicjowanie reakcji chemicznych, powodujących ich rozpuszczenie, a następnie usunięcie z powierzchni murów. Proces ten powinien być przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta i może wymagać kilkukrotnego aplikowania środka, zwłaszcza jeśli zasolenie ścian jest zaawansowane.

Równocześnie należy podjąć działania prowadzące do neutralizacji źródła wody tak, aby uniknąć powtarzania się problemu w przyszłości. Pierwszym krokiem jest dokładne osuszenie ścian z wilgoci. W kolejnym etapie wykonuje się nowe izolacje przeciwwilgociowe oraz właściwe docieplenie fundamentów budynku. Ostatnim etapem renowacji jest ponowne tynkowanie ścian z zastosowaniem odpowiedniej chemii budowlanej.

Systemy dedykowane eliminacji wilgoci oraz zasolenia

Istnieje wiele preparatów oraz kompletnych systemów renowacji, które pomagają zneutralizować sole mineralne znajdujące się materiałach budowlanych lub wodach gruntowych. Przykładem rozwiązania, które pozwoli zapobiegać nieestetycznym wykwitom i niszczeniu elewacji przez wilgoć jest kompletny system tynków na zawilgocone lub zasolone mury dostępny w ofercie marki Kreisel. W jego skład wchodzą m.in.:

  • obrzutka renowacyjna,
  • tynk podkładowy,
  • tynki i gładzie renowacyjne,
  • zaprawa naprawczo-wyrównująca do wypełniania szczelin, pęknięć czy skruszeń murów.

Charakterystyczną cechą, wyróżniającą ten system renowacji na tle konkurencyjnych rozwiązań jest wysoka porowatość tynków, połączona z ich podwyższoną paroprzepuszczalnością. Jednocześnie, zawarte w poszczególnych materiałach składniki skutecznie ograniczają możliwość kapilarnego transportu wilgoci po murach i ścianach, blokując powstawanie wykwitów soli w przyszłości.

Niebezpieczne zjawisko zasolenia budynków

Nadmierne zasolenie murów w dłuższej perspektywie przyczynia się do ich degradacji, prowadząc do wypaczeń, odbarwień oraz uszkodzeń konstrukcji. Systemy do renowacji marki Kreisel pomogą Ci skutecznie poradzić sobie z tym uciążliwym problemem. Pamiętaj, że wszelkie działania pomagające usunąć wilgoć ze ścian powinny być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami specjalistów, aby zapobiec powstawaniu dalszych problemów i zapewnić utrzymanie budynku w dobrym stanie przez kolejne lata.