Wchodząc na nasz e-sklep
Sprawdź porady experta KREISEL
Używając naszego konfiguratora fasad
1.1. Katalog Nakładów Rzeczowych KNR K-46 „Roboty budowlane w technologii Kreisel" obejmuje nakłady rzeczowe na wykonanie robót budowlanych w budownictwie ogólnym z wykorzystaniem materiałów Kreisel. 1.2. Katalog stanowi podstawę do sporządzania części rzeczowej kosztorysów szczegółowych na roboty budowlane z wykorzystaniem materiałów Kreisel.
KNR K-46 może być wykorzystany do: - planowania, rozliczania i kontroli zużycia materiałów, - planowania, rozliczania i kontroli nakładów robocizny. 1.3. Katalog nie dotyczy robót wykonywanych w sposób odbiegający od warunków organizacyjno-technicznych i technologicznych przyjętych w katalogu. 1.4. Roboty nie ujęte w katalogu kalkuluje się na podstawie nakładów podanych w innych odpowiednich KNR.
2.1. Katalog podzielony jest na część ogólną, założenia ogólne i dwanaście rozdziałów obejmujących założenia szczegółowe do rozdziału oraz tablice nakładów norm kosztorysowych. 2.2. Założenia ogólne i szczegółowe zawierają: - zakres stosowania nakładów rzeczowych objętych tablicami, - założenia kalkulacyjne, wyjaśnienia uzupełniające do kosztorysowania robót, - zasady przedmiarowania. 2.3. Nakłady robocizny, materiałów i pracy sprzętu potrzebnych do wykonania poszczególnych robót objętych katalogiem zawarte są w ponumerowanych tablicach. 2.4. Nad tablicami nakładów podano tytuł tablicy oraz „wyszczególnienie robót" zawierające opisy podstawowych czynności występujących przy wykonywaniu normowanych robót nie wymienionych w założeniach ogólnych i szczegółowych. 2.5. Nad każdą z tablic podano wielkości i oznaczenia jednostek miary elementów lub robót, dla których ustalone zostały nakłady rzeczowe. 2.6. W układzie pionowym tablic podano w kolumnach; - „a" liczbę porządkową dla każdego wiersza zawierającego wielkości nakładów dla robocizny rozpoczynające się od 01, dla materiałów od 20 a dla sprzętu od 70, - „b" symbol eto, - „c" rodzaje zawodów, materiałów i sprzętu, - „d" oznaczenie literowe dla jednostek miary w jakich zostały ustalone poszczególne składniki nakładów. W dalszych kolumnach oznaczonych numerami (01, 02, itd.) podano nakłady rzeczowe robocizny, materiałów i pracy sprzętu dla elementów i robót określonych w nagłówkach tablic. 2.7. W katalogu użyto następujących oznaczeń literowych i skrótów, w kol. 03 podano kody eto dla jednostek miar.