Betonowe schody wewnętrzne krok po kroku z produktami od Kreisel!

Efektowne, solidne i dające szerokie możliwości w zakresie wykończenia – właśnie takie są schody betonowe, wybierane przez coraz większą liczbę inwestorów. Ze względu na swoje właściwości użytkowe i estetyczne, idealnie sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Jeśli zastanawiasz się, jak wykonać konstrukcję z betonu i czym ją wykończyć, ten tekst jest dla Ciebie. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć o betonowych schodach w domu.

Betonowe schody, czyli sposób na trwałą konstrukcję

Nieprzypadkowo to właśnie beton jest materiałem, z którego powstają najsolidniejsze konstrukcje. Decydując się na schody wykonane właśnie z niego, z pewnością docenisz ich trwałość, wieloletnią niezawodność, a także brak konieczności wykonywania specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Odpowiednio dobrany projekt połączony z profesjonalną realizacją zapewni im doskonałą nośność bez uciążliwego skrzypienia czy uginania się, tak charakterystycznego dla schodów wykonanych z drewna.

Wielką zaletą tego typu konstrukcji jest fakt, że może można ją eksploatować już na etapie prac konstrukcyjnych. Dzięki temu ekipa budowlana może bezpiecznie poruszać się pomiędzy kondygnacjami budynku, wnosić niezbędne materiały i wyposażenie. Bezpośrednio przed oddaniem budynku do użytku wystarczy wykończyć stopnie, nadając im efektowny wygląd, który uczyni je jednym z najefektowniejszych elementów aranżacji całego wnętrza.

Projekt betonowych schodów wewnętrznych

Wykonanie betonowych schodów należy uwzględnić już na etapie projektowania budynku, ze względu na fakt, iż potrzebują one odpowiedniego połączenia z konstrukcją stropu. Projekt schodów powinien uwzględniać ich szczegółową lokalizację, układ oraz wymiary. Nie bez znaczenia są takie elementy jak wysokość i szerokość stopni czy sposób ich wykończenia. W przypadku projektów tworzonych na indywidualne zamówienie, zaplanowanie żelbetowych elementów nie stanowi większego problemu, a co jeśli zdecydujesz się na zakup gotowej dokumentacji priorytetowej, która zakłada konstrukcję schodową z innego materiału niż beton? Taki projekt wymagać będzie odpowiedniej adaptacji. Niezbędne będzie również wykonanie odpowiednich obliczeń, dla sprawdzenia, czy żelbetowa konstrukcja nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla ścian oraz stropu.

Szalunek, bez którego ani rusz!

Mając już projekt schodów betonowych, można przejść do ich realizacji. Ta składa się z czterech kluczowych etapów, których kolejność przedstawiamy poniżej.

  1. Szalowanie.
  2. Zbrojenie konstrukcji.
  3. Betonowanie.
  4. Roboty wykończeniowe.

Szalunek, czyli deskowanie to etap wymagający szczególnej staranności. Najdrobniejsze błędy lub uchybienia mogą skutkować nieprawidłowym wykonaniem konstrukcji oraz osłabieniem jej wytrzymałości. Fachowcy radzą, by, zamiast desek używać do szalowania płyt wiórowych – za ich pomocą można z dużo większą precyzją wyznaczyć kształt oraz poziom wszystkich elementów: biegów, stopni oraz podstopni.

Zbrojenie schodów

Po wykonaniu szalunku nadchodzi czas na zbrojenie konstrukcji. Czynność ta wymaga użycia prętów o odpowiedniej długości oraz średnicy. Pod pręty dolne najlepiej podłożyć podkładki dystansowe, przez co beton obleje je także od dołu. Przy wykonywaniu zbrojenia, należy ściśle przestrzegać założeń wymienionych w projekcie budowlanym, szczególną uwagę zwracając na właściwe dozbrojenie miejsc, w których konstrukcja łączy się ze stropem budynku. Należy tam umieścić dodatkowe pręty, podobnie jak w miejscu, w którym stopnie łączą się z płytą. W przypadku stropu prefabrykowanego, oparcie o niego schodów betonowych wymaga zastosowania dodatkowego żelbetowego elementu. Oparcie konstrukcji nośnej bezpośrednio na zamkach płyt stropowych możliwe jest wyłącznie w przypadku konstrukcji prefabrykowanych.

Betonowanie schodów wewnętrznych i wykończenie

Po wykonaniu szalunku oraz właściwym uzbrojeniu całej konstrukcji przychodzi czas, by wylać beton. Najczęściej ma to miejsce równolegle z zalewaniem stropu, dzięki czemu całą operację można zrealizować za jednym zamówieniem w betoniarni. Do wykonania wylewki poleca się zastosowanie zaprawy tej samej klasy co na strop, a więc C15/22. Ważne, aby betonowanie przeprowadzać od dołu, zaczynając od płyty oraz najniżej położonych stopni. Na tym etapie istotne jest odpowiednie zagęszczenie szarej masy pozwalające pozbyć się pęcherzyków powietrza.

Po dokładnym wyrównaniu betonu świeżą konstrukcję należy pielęgnować, polewając wodą kilka razy dziennie i chroniąc przed silnym nasłonecznieniem. Wykończenie to kwestia indywidualnych preferencji – betonowe schody można pokryć gresem, kamieniem naturalnym lub drewnem.

Niezbędne produkty znajdziesz w sklepie internetowym Kreisel

Planujesz budowę betonowych schodów i potrzebujesz najlepszej chemii budowlanej? Odwiedź sklep internetowy Kreisel i sięgnij po szybkowiążące zaprawy, środki gruntujące oraz inne produkty do wykonywania wylewek. Wybierz materiały polecane przez profesjonalistów, korzystaj z fachowego doradztwa, szybkiej dostawy i najlepszych cen.