Czy farby elewacyjne można stosować wewnątrz pomieszczeń?

Co zrobić z farbą elewacyjną, której kilka litrów zostało po odnowieniu budynku? Ekologicznym i przede wszystkim ekonomicznym podejściem byłoby zużycie całego produktu tak, aby żaden z zakupionych materiałów budowlanych się nie zmarnował. Czy można użyć farby elewacyjnej we wnętrzu?

Farby fasadowe muszą znosić trudne warunki atmosferyczne. Są narażone na wilgoć, działanie wiatru, deszczu, śniegu, a także wystawiane na promieniowanie słoneczne. Parametry wewnątrz budynku są łagodniejsze i takie pomieszczenia jak salon czy kuchnia nie mają tak wysokich wymagań jak na przykład cokoły budynku. Teoretycznie farba elewacyjna powinna sprawdzić się w pomieszczeniach. Trzeba jednak pamiętać, że produkty do wnętrza i na zewnątrz budynku różnią się składem i właściwościami. Producenci farb elewacyjnych rekomendują na opakowaniach przeznaczenie swoich produktów. Istnieją produkty sygnowane jako zewnętrzne, jednak dopuszczone również do użytku wewnętrznego.

Skutki położenia farby fasadowej we wnętrzu

Tak naprawdę zastosowanie farby fasadowej w pomieszczeniu nie spowoduje poważnych konsekwencji. Tego typu produkty są odporne na trudne warunki atmosferyczne, dlatego bez problemu poradzą sobie z temperaturą czy wilgotnością wewnątrz. O wiele większym wyzwaniem na pewno byłaby zamiana w drugą stronę, czyli użycie produktów do wnętrz na elewacjach. Produkty te są o wiele droższe niż te przeznaczone do pomieszczeń wewnętrznych. W przypadku farb zewnętrznych może wydzielać się bardziej intensywny zapach, dlatego wymagane jest wietrzenie pomieszczenia. Jednak również podczas malowania farbami wewnętrznymi w trakcie prac trzeba zadbać o prawidłową wentylację. Wszystko to przemawia za tym, aby trzymać się zaleceń producenta i używać farb zgodnie z ich przeznaczeniem.

Kolorowe dekoracyjne tynki zewnętrzne

Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszą się kolorowe dekoracyjne tynki zewnętrzne. Mowa tutaj, oczywiście, o tynkach mozaikowych. Co prawda nie są one typową farbą, jednak dzięki nim ściana zyskuje ciekawy odcień i wysoką wytrzymałość. Co więcej, tynki dekoracyjne mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Doskonale sprawdzają się do zabezpieczenia podmurówki, okolic stolarki okiennej i drzwiowej, wiatrołapu i słupów. Oprócz tego można malować nimi wewnętrzne ściany garaży, korytarzy, klatek schodowych, składzików, spiżarni i wszystkich innych pomieszczeń, których ściany muszą być dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kolorowe dekoracyjne tynki zewnętrzne Kreisel to kompozycja różnokolorowych kruszyw połączonych z żywicą akrylową. Dzięki temu produkty te wyjątkowo prezentują się na ścianach, a do tego zabezpieczają ich powierzchnię na długie lata.

O ile farba zewnętrzna nie jest szkodliwa dla wnętrza domu i jego mieszkańców, o tyle lepiej wybierać produkty przeznaczone do danego miejsca zgodnie z zaleceniami producenta. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć farby zewnętrznej wewnątrz pomieszczeń. Jest ona jednak przeznaczona przede wszystkim do pokrywania elewacji i to właśnie tam powinno się ją stosować.