Jak wykonać hydroizolację w łazience z prysznicem bez brodzika?

Prysznice bez brodzika to atrakcyjny sposób wykonania natrysku w mieszkaniu – wyglądają nowocześnie, są funkcjonalne i poprawiają komfort kąpieli. Ich instalacja wymaga jednak szczególnej uwagi przy zabezpieczaniu podłóg i ścian przed przenikaniem wilgoci. Źle wykonana hydroizolacja w łazience spowoduje z czasem uszkodzenia, które będą wymagały kosztownego remontu.

Skutecznego zabezpieczenia przed wilgocią potrzebuje cała łazienka, jednak specjalną izolację wodochronną trzeba wykonać tylko w tzw. strefie mokrej. Należy do niej cała podłoga oraz ściany do wysokości przynajmniej 10 cm – to na wypadek zalania wodą w skutek awarii instalacji czy zwykłego zapchania odpływu w prysznicu bez brodzika. W takiej sytuacji poprawnie wykonana warstwa nieprzepuszczalna uchroni warstwę pod podłogą przed zamoknięciem. Do miejsc wymagających lepszej izolacji należą także okolice umywalki (50 cm od armatury), wanny (200 cm od podłoża w górę i 50 cm od końcowych krawędzi w poziomie) oraz kabina prysznicowa. Na pozostałych fragmentach ścian, czyli w tzw. strefie wilgotnej, wystarczającym zabezpieczeniem są płytki lub wodoodporne farby przeznaczone do łazienek.

Folia w płynie w całej strefie mokrej

Najczęściej stosowanym materiałem do hydroizolacji jest folia w płynie. To ciekła, elastyczna masa dostępna w pojemnikach, którą kupuje się w postaci gotowej do użycia. Rozprowadza się ją w bardzo prosty sposób wałkiem lub pędzlem. Wodoodporność zapewnia już warstwa o grubości 1 mm, którą należy wykonać w dwóch warstwach. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca o podwyższonym ryzyku przecieku, jak np. pod natryskiem, w okolicach wanny itp. Drugą i ewentualnie kolejną warstwę folii w płynie nakłada się po wyschnięciu pierwszej – po związaniu idealnie do siebie przylegają i tworzą zwartą strukturę.

Przed rozprowadzeniem folii w płynie należy dobrze oczyścić izolowaną powierzchnię – usunąć brud, kurz, farbę, tłuste plamy. Preparat dobrze sprawdza się na każdym typie podłoża: betonie, cegłach, tynkach cementowo-wapiennych czy też wylewkach. Podłoże zawsze warto najpierw zagruntować.

Folia w płynie nie jest natomiast odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie może być zewnętrzną warstwa izolacji. Musi być chroniona np. płytkami ceramicznymi.

Ochrona miejsc styku instalacji z podłogą i ścianą

Przygotowując miejsce pod prysznic bez brodzika należy pamiętać, że instalacja schowana pod płytkami podłogowymi wymaga przestrzeni o wysokości 11-15 cm. Taką komorę należy przygotować dla odpływu lub brodzika podpłytkowego. Wszelkie miejsca styku armatury z podłogą lub ścianą muszą być dodatkowo zaizolowane. Krawędzie powinny być zabezpieczone wodoszczelną taśmą izolującą, którą należy dodatkowo pokryć wzdłuż krawędzi zaprawą uszczelniającą.

Specjaliści zalecają także, aby taśmę izolacyjną nakleić wzdłuż wszystkich krawędzi na styku podłogi i ścian ze szczególną dbałością o zabezpieczenie narożników. Podobnie zabezpiecza się także otwory w miejscach przechodzenia rur przez podłogę lub ściany. Taśmę przynajmniej na krawędziach należy zabezpieczyć warstwą folii w płynie.

Płytki – górna warstwa hydroizolacji

Zewnętrzną warstwą ochronną przed działaniem wody w łazience są płytki. Kafelki pod prysznicem bez brodzika muszą się charakteryzować niską nasiąkliwością wody, a najlepiej jeśli są specjalnie przeznaczone do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Dla bezpieczeństwa użytkowników powinny także mieć antypoślizgową powierzchnię. Inwestorzy często decydują się na położenie płytek o tym samym wzorze nie tylko pod natryskiem, ale także w całej łazience.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jako spoin w prysznicach bez brodzika fugi epoksydowej, która jest całkowicie odporne na wilgoć. Wiąże ona płytki kilka razy mocniej niż tradycyjne spoiwa i jest bardziej wytrzymała na działanie wody niż fugi cementowe. Dlatego takie posadzki są zdecydowanie trwalsze i lepiej chronią podłoże przed przenikaniem wilgoci. Ewentualnie pod natryskiem można stosować fugi cementowe o wysokiej szczelności, najlepiej z dodatkami przeciw grzybom i pleśniom.

Także zaprawa klejąca do płytek musi być wodoodporna. Pod natryskiem dodatkowo musi także charakteryzować się zwiększoną przyczepnością i elastycznością. Przy układaniu kafelków pod prysznicami bez brodzików należy bezwzględnie przestrzegać podstawowej zasady konstrukcyjnej – płytki muszą tworzyć spadek o nachyleniu ok. 2 stopni, aby zapewnić wodzie swobodny spływ.